„Aktywna szkoła”

Finał Projektu „Aktywna Szkoła”

W ramach projektu rozwojowego „Aktywna szkoła” przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny, w okresie od 1.06.2007. do 15.01.2008, realizowaliśmy w naszej szkole projekt.„Kreatywna Bajkoszkoła szczęśliwe dzieci wychować zdoła” , którego celem było wyrównywanie szans edukacyjnych i społecznych uczniów, rozwijanie ich zainteresowań i kreatywności , podnoszenie potencjału intelektualnego oraz stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi aktywności ruchowej. Uczniowie pracowali w 5 sekcjach: Czytlandii, Gimnolandii, Tanclandii, Bibliolandii i Scenolandii.

Realizowany przez nas projekt wyróżniał się swoją oryginalnością i innowacją. Już sam tytuł wzbudził wśród uczniów zainteresowanie. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli oni w zajęciach sekcji, które rozwijały odmienne zainteresowania dzieci, ale nawzajem się uzupełniały i powiązane były wspólną ideą. Było to czymś nowym w stosunku do dotychczasowych zajęć pozalekcyjnych, organizowanych na terenie naszej szkoły. Duży wkład w realizację programu wnieśli rodzice uczniów, uczestniczących w zajęciach, służąc swoją pomocą nauczycielom i sponsorując zakup niektórych rekwizytów, wykorzystywanych przez dzieci podczas zajęć i prezentacji. W ramach projektu poszczególne sekcje zostały wyposażone w pomoce dydaktyczne i sprzęt sportowy. Zakupiliśmy szereg ciekawych pozycji książkowych do biblioteki szkolnej, efektem czego był wzrost czytelnictwa.. Dzięki różnorodnemu sprzętowi sportowemu (2 chusty Klanzy, laski gimnastyczne, woreczki, obręcze, apaszki) zajęcia stały się ciekawsze i bardziej absorbujące uczniów. Placówka nasza, poprzez organizację urozmaiconych zajęć pozalekcyjnych w różnych sekcjach, stworzyła uczniom warunki sprzyjające spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej oraz podniosła ich potencjał intelektualny. Udział w projekcie przyczynił się do wyrównania szans edukacyjnych i społecznych naszych wychowanków. Zapewnił im również doskonałą formę spędzania wolnego czasu. Uczniowie mogli rozwijać swoje różnorodne zainteresowania i kreatywność. Korzyści, jakie wyniosła szkoła z realizacji, zachęcają nas do podejmowania podobnych działań w przyszłości.

Wicedyrektor szkoły-Elżbieta Julia Śladewska