Zamiast Dnia Nauczyciela Tydzień Uznania

Pracują w przedszkolach, szkołach, na uczelniach wyższych, w domach kultury, poradniach pedagogicznych. Nie tylko uczą, robią sprawdziany, stawiają oceny, ale także kształtują postawy moralne i obywatelskie, pokazują, co jest dobre, a co złe. Najmłodszym dzieciom zastępują mamę, jeżdżą z uczniami na wycieczki, chodzą z nimi do kina. Mimo, że większość uczniów niechętnie chodzi do szkoły i nie darzy nauczycieli należytym szacunkiem, po latach ciepło wspominają swoich pedagogów. Szczególnie tych, którzy zawód wykonywali z sercem, a nie z poczucia obowiązku.

Nauczyciel – to nie tylko zwykły zawód, jak wiele innych, ale przede wszystkim powołanie i kulturowa, społeczna misja. To zawód, na który patrzy i którego słucha młodzież. Taką misję spełniała Siłaczka w XIX wieku, powojenny nauczyciel w PRL walczący z analfabetyzmem oraz w wielu przypadkach także dziś - zawód ten takim pozostaje. Nauczycielem się jest nie tylko w szkole, ale też poza nią; często, nawet wypoczywając, myśli się o następnych lekcjach czy postawionej uczniowi ocenie.

Dzień Nauczyciela!!!

Dzieci w szkołach lubią to święto, bo wiadomo, jak nie ma lekcji, czy sprawdzianów to święto mają również uczniowie. 15 października w „Jedynce” u Kościuszki odświętnie ubrane dzieciaki, eleganccy nauczyciele i różnobarwne kwiaty wypełniły mury szkoły. O godzinie 1330 Pani Dyrektor Szkoły Małgorzata Koc witając serdecznie przybyłych gości otworzyła oficjalne uroczystości związane ze Świętem Edukacji Narodowej. W pięknych słowach podziękowała nauczycielom za życiowe mądrości, którymi dzielą się ze swoimi wychowankami. Serdeczne życzenia pedagodzy przyjęli także od Wiceburmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie Pani Ewy Konarzewskiej oraz Przewodniczących Rady Rodziców: Pani Danuty Roszkowskiej i Pana Andrzeja Laskowskiego. Uroczyste spotkanie było okazją do uhonorowania i nagrodzenia nauczycieli, wychowawców a także pracowników obsługi.

W podziękowaniu za trud i wysokie wyniki osiągane w swej pracy z rąk Pani Ewy Konarzewskiej Nagrody Burmistrza odebrały: Krystyna Rosochacka, Ewa Kućmierowska – Mirek, Maria Śmigielska oraz Renata Jaroszewicz.

Wielu nauczycieli otrzymało również nagrody przyznane przez Dyrektora Szkoły za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej.

Nie zabrakło ciepłych słów , podziękowań i uśmiechów od uczniów. W ich imieniu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli wszystkim nauczycielom oraz tym, co szkołę prowadzą i nadzorują, miłe dźwięki muzyki relaksacyjnej. Uroczystość obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole zakończyła niezwykle zabawna i pełna humoru część artystyczna p.t. „Moda dla nauczycieli” przygotowana pod nadzorem Pani Marzanny Puchalskiej i Pani Katarzyny Matuszewskiej. Młodzież w pięknej scenerii autorstwa Pani Marii Śmigielskiej zadziwiła wszystkich swoimi umiejętnościami, udowadniając, że młody Polak potrafi i proponuje coś nowego: zamiast Dnia Nauczyciela wprowadzić Tydzień Uznania (oczywiście dla odważnych ludzi wykonujących ten dumny zawód).

Wszyscy pedagodzy z „Jedynki” dziękują za wspaniałą propozycję i dają magiczny przepis na najwspanialszą szkołę na świecie, w której przyszło im pracować. Brzmi on tak: "Garść pisania, kilogram czytania, szklanka liczenia i rachowania, dodać zadania, łyżeczkę tańca, łyżeczkę śpiewania, trochę historii do wymieszania, pół garnuszka malowania, beczkę śmiechu
i gimnastyki, garść przyrody i fizyki, szczyptę teatru i humoru oraz wycieczki do wyboru; beczkę przyjaźni i życzliwości połączyć z łyżką wrażliwości. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, odtańczyć taniec radości i ... taka szkoła jest najwspanialsza na świecie”.

Niekoniecznie smacznego
Renata Jaroszewicz