Sprzątanie Świata

Piątek, 18 września - początek weekendu. Jednak tym razem był to weekend wyjątkowy, podczas którego odbyła się XVI ogólnopolska akcja "Sprzątanie Świata" organizowana corocznie przez Fundację Nasza Ziemia. Czynny udział wzięła w niej nasza klasa - 6b wraz z wychowawczynią panią Renatą Jaroszewicz oraz panią Iwoną Murawską.

Tego dnia zamiast podręczników i zeszytów zabraliśmy ze sobą inne niezbędne zestawy, składające się z gumowych rękawic i plastikowych worków na odpady. Pełni zapału, autobusem udaliśmy się do lasu we wsi Michałki. Po krótkim instruktażu pana nadleśniczego, podzieleni na dwie grupy, pod czujnym okiem policji dbającej o nasze bezpieczeństwo, rozpoczęliśmy batalię z całym "asortymentem" śmieci. W tym miejscu nie będziemy wyszczególniać tego, co zebraliśmy, gdyż wszyscy na pewno wiedzą, jak wyglądają nasze lasy. Jeden z największych skarbów przyrody, z którego uroków tak lubimy korzystać, zaśmiecane i niszczone, czekają na naszą pomoc cały rok.

Pracowaliśmy w parach, stosując prostą, ale bardzo efektywną technikę - znaleźć, podnieść, wrzucić. Worki wypełniały się błyskawicznie. Jeden, dwa, trzy... rekordziści naliczyli ich dziesięć. Sprzątaliśmy z niezwykłym zaangażowaniem, zostawiając za sobą odmieniony, bo czysty las. Drugim równie pożytecznym zbiorem były nieodłączne o tej porze roku grzyby.

Zmęczeni, ale zadowoleni z efektów pracy, dotarliśmy do "Echa lasu", gdzie czekała na nas nagroda, czyli ognisko. Pyszne kiełbaski, satysfakcja z wykonanego zadania i płuca pełne świeżego leśnego powietrza cieszyły wszystkich niezmiernie. Kolejnym ważnym punktem wyprawy były pamiątkowe zdjęcia oraz gratulacje dla kolegów i koleżanek, którzy zebrali najwięcej worków. Po wyczerpaniu programu dnia, również autobusem, wróciliśmy do szkoły. Trzeba przyznać, że akcja zakończyła się sukcesem. Jednak, aby nasz wysiłek nie poszedł na marne przypominamy, że lasy wymagają troski ze strony nas wszystkich, gdyż wszyscy korzystamy z ich dobrodziejstw. Leśnicy sami nie poradzą sobie z tym problemem. Wszyscy musimy o nie dbać i chronić. Pamiętajmy, zatem o tegorocznym haśle akcji - "Pomagajmy Ziemi - codziennie".