Akcja Ratujmy Życie

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła Hasło Roku 2009 „Ratujmy życie”. Do akcji szkoleniowej przystąpiły wszystkie szkoły w Polsce. Szkoła Podstawowa nr I podjęła się również organizacji tego programu. Dyrekcja szkoły wyznaczyła nauczycielki odpowiedzialne za jego przebieg: Danutę Sitarską, Małgorzatę Uszyńską i Krystynę Rękawek.
W ramach powyższego programu zostały przeprowadzone następujące działania:

- apele informacyjne dla uczniów klas I-VI,
- przeszkolenie uczniów z PCK,
- szkolenie teoretyczne i praktyczne dla wychowawców klas I-VI,
- przekazanie wychowawcom klas materiałów instruktażowych (podręcznika dla nauczyciela, filmów instruktażowych dla uczniów, fantomów do ćwiczeń praktycznych),
- szkolenie wszystkich uczniów klas I-VI w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej (sztuczne oddychanie, masaż serca) z wykorzystaniem fantomów,
- wykonanie gazetek ściennych dotyczących udzielania pierwszej pomocy.

Dużą pomocą dla wychowawców klas I-VI byli przeszkoleni uczniowie z PCK, którzy pracowali w pięciu dwuosobowych zespołach. Podziękowania należą się dla:

- Elwiry Jabłońskiej i Huberta Krassowskiego z klasy Vd,
- Emila Wądołkowskiego i Fabiana Molendy z klasy Vd,
- Alicji Sapińskiej i Aleksandry Orłowskiej z klasy VId,
- Małgorzaty Zagórskiej i Kamili Komarowskiej z klasy VId,
- Pauliny Sitarskiej i Piotra Jemielity z klasy VIc.

Dziękujemy również wychowawcom klas I-VI, którzy z dużym zaangażowaniem prowadzili szkolenia w swoich klasach.

Program „Ratujmy życie” wdrożony w naszej szkole pozwolił na osiągnięcie następujących celów, nauczyciele i uczniowie:

- nauczyli się, że zanim rozpoczną ratowanie poszkodowanego muszą zadbać o własne bezpieczeństwo,
- potrafią prawidłowo ocenić stan przytomności poszkodowanego,
- pamiętają o zapewnieniu bezpieczeństwa osobie poszkodowanej,
- potrafią prawidłowo wymienić numery alarmowe i przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem pogotowia,
- potrafią samodzielnie udrożnić drogi oddechowe poszkodowanego,
- potrafią wykonywać prawidłowo oddechy ratownicze,
- potrafią prawidłowo wykonać masaż serca.

Program realizowany był w maju 2009 roku. Do końca maja zostało przeszkolonych 722 uczniów i 33 nauczycieli naszej szkoły.

Koordynatorki programu:

Danuta Sitarska