Wizyta Młodzieży z Ukrainy

23 listopada 2007 roku naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście. Jechali do nas pociągiem aż 36 godzin z samego Charkowa. Mowa o wspaniałej szesnastce mieszkającej w północno-wschodniej części Ukrainy. Wraz z opiekunami przybyli (zgodnie z kierunkami) do północno-wschodniej części Polski w ramach wymiany młodzieży.

Cieszymy się, że zechcieli swój czas poświęcić nam. I choć po rosyjsku nie szło się dogadać, niezawodny okazał się angielski. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego radzili sobie z nim bez trudu witając gości zza granicy w murach szkoły.

Zaczęliśmy od zaprezentowania strony internetowej „Jedynki” (przy okazji dziękujemy p. Markowi Łosiewskiemu). Tu pomoc znawcy języka rosyjskiego (dziękujemy p. Agnieszce Mystkowskiej) okazała się konieczna. Oglądane przez młodzież zdjęcia wywarły na niej duże wrażenie, ale rzeczywistość, którą zaraz potem obejrzała, niektórych zaszokowała. Podczas wspólnego spaceru w towarzystwie Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr1 Małgorzaty Koc i Pana Dyrektora LO Ryszarda Flanca, goście zza granicy podziwiali zaopatrzone w pomoce dydaktyczne klasopracownie, wyposażone w urządzenia do kserowania pokoje nauczycielskie, przestrzenne korytarze ozdobione aktualnymi gazetkami, mieszczącą księgozbiory oraz Multimedialne Centrum Informacji bibliotekę, a także bogato zaopatrzone w komputery pracownie.

I choć nie wszyscy do końca rozumieli słowa wypowiadane podczas spaceru przez gości, uśmiechy na twarzach i ilość wykonanych fotografii, zdradzały ich odczucia z krótkiego pobytu w „Jedynce”. Pamiątkowy wpis do kroniki będzie jedną z najpiękniejszych kart.

Trzeba przyznać, że nie dość iż mieszkańcy Ukrainy są przesympatyczni, to jeszcze uzdolnieni plastycznie!!! I tak, jak my lubią dyskoteki, wycieczki i wakacje!!!

Renata Jaroszewicz